Kleszczom mówię - nie, dziękuję

porady  » Kleszczom mówię - nie, dziękuję

Czy wiesz, że kleszcze przenoszą choroby zagrażające życiu Twojego zwierzaka?

W przyrodzie występuje kilka gatunków kleszczy, m.in. Rhipicephalus spp., Dermacentor spp., Ixodes spp. Podczas żywienia się na swoim "gospodarzu", wraz z wypluwaniem śliny, są w stanie zarazić psa czy też kota takimi chorobami jak: borelioza, erlichioza, anaplazmoza, babeszjoza czy też bartonelloza.

Co powinno nas zaniepokoić?

Objawy chorób odkleszczowych są bardzo różne. Zazwyczaj występuje osłabienie, apatia, nawracająca gorączka, kulawizna, mogą wystapić wymioty, biegunka czy też krwiomocz.

Jak wygląda diagnostyka?

W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby odkleszczowej, zaleca się wykonanie badań krwi. W naszym gabinecie dostępne są również testy do szybkiej diagnostyki zakażeń.

Jak zabezpieczyć pupila przed zarażeniem jedną z tych chorób?

Ważne jest, aby stosować preparaty, które będą zapobiegały inwazjom kleszczy, bądź też sprawią, że kleszcz odpadnie od żywiciela zanim zdąży zarazić go jedną ze wspomnianych chorób (jeśli kleszcz zostanie usunięty do 24h od wbicia, ryzyko przeniesienia choroby na żywiciela jest minimalne). Mamy do dyspozycji szeroką gamę preparatów. Dostępne są one w formie płynu nakrapianego na kark, w formie tabletek do rozgryzania , bądź obroży. Każdy z tych produktów wykazuje różną skuteczność działania, która jest uzależniona nie tylko od substancji czynnej, ale również od rodzaju sierści , czy środowiska bytowania. O ile u psów bytujących głównie w środowisku miejskim dobrze sprawdzają się krople na kark (działające do 4 tygodni przeciwko kleszczom i 1-3 miesiący przeciwko pchłom), o tyle u psów często biegających po wysokich trawach czy też w lasach skuteczniejsze działanie wykazują tabletki (w zależności od preparatu działające 1 lub 3 miesiące) i obroże (w zależności od produktu działające odstraszająco lub bójczo od 4 do 8 miesięcy). Jeśli wziąć pod uwagę rodzaj włosa, to u psów z krótką sierścią dobrze sprawdzą się obroże, z dłuższą sierścią i masywnym podszerstkiem skuteczniejsze są tabletki, zaś u kotów najskuteczniejszą ochronę wykazują obroże oraz krople na kark (działające 4 tygodnie przeciwko kleszczom lub nowe preparaty wykazujące 3-miesięczną skuteczność).

Każdorazowo przed wyborem preparatu należy skonsultować się ze swoim lekarzem weterynarii.