Dlaczego warto zdecydować się na sterylizację i kastrację swojego pupila

porady  » Dlaczego warto zdecydować się na sterylizację i kastrację swojego pupila

Sterylizacja jest zabiegiem polegającym na całkowitym usunięciu jajników oraz macicy u suk i kotek.
Zabieg wykonujemy u suk w odpowiednim momencie cyklu jajnikowego. Najbardziej dogodnym terminem jest okres do 2 tygodni po zakończonej cieczce lub 3-4 miesiące po zakończonej cieczce.
Kotki sterylizujemy w okresie międzyrujowym.

Zabieg odbywa się w narkozie ogólnej. Przygotowanie do zabiegu polega na przegłodzeniu pupila, ostatni posiłek podajemy dzień wcześniej około godziny 17, a w dniu zabiegu nie podajemy też wody do picia. Zwierzaki dostarczane są do nas rano, odbiór odbywa się w godzinach popołudniowych.

Zabieg sterylizacji u suk można wykonać tuż po pierwszej cieczce. Zapobiegniemy tym sposobem powstawaniu ropomacicza, guzów na listwie mlecznej, stanów zapalnych macicy oraz cyst na jajnikach, których większe prawdopodobieństwo wystąpienia pojawia się wraz z wiekiem oraz ilością przebytych cieczek i rujek.
Pamiętajmy również , że stosowanie leków blokujących ( hormonalnych ) cieczkę u suk i ruję u kotek w dużej mierze przyczynia się do zaburzeń hormonalnych w organizmie.

Cięcie u suczek i kotek wykonujemy na brzuchu. Długość cięcia to zazwyczaj kilka cm, a poprzez założenie szwów śródskórnych nie ma konieczności ich usuwania, a blizna w przyszłości jest prawie niewidoczna. Przez tydzień po zabiegu zwierzaki chodzą w fartuszkach pooperacyjnych , które nie krępują ruchów i umożliwiają swobodne załatwianie się.

Zabieg kastracji u samców zapobiegnie rozrostowi prostaty oraz obniży poziom hormonów płciowych, co u niektórych samców wpływa na zmniejszenie pobudliwości i skłonność do ucieczek.
Kastracja kocurów, szczególnie tych wychodzących i zapładniających wolnożyjące kotki przyczyni się do obniżenia ilości bezdomnych zwierząt i ograniczy szerzenie się chorób zakaźnych u zwierząt nie zaszczepionych. Natomiast zapach moczu u kotów domowych stanie się wyraźnie mniej intensywny.

Kastracja psów jest zabiegiem mniej skomplikowanym niż sterylizacja suczek. Polega na usunięciu jader z worka mosznowego. Jadra usuwane są z jednego cięcia przed moszną, co ogranicza ból u psa oraz pozabiegowy dyskomfort podczas siadania. Na ranę zakładamy również szwy śródskórne, a dla ochrony przed chętnym do wylizania rany jęzorem ubieramy psiakowi na obrożę kołnierz pooperacyjny, który ścigamy po tygodniowej kontroli.

Kastracja kocurów polega na usunięciu jąder z worka mosznowego poprzez jego nacięcie. W ich przypadku nie zakładamy szwów ani kołnierza pooperacyjnego, a kontrola nie jest konieczna.

Zabieg możemy wykonać u suczki i samca w każdym wieku. Zaleca się, szczególnie u starszych zwierząt, wykonanie badań dodatkowych przed narkozą , takich jak badania krwi ( badanie morfologiczne i biochemiczne ), badanie USG ( ważne podczas diagnostyki ropomacicza, cyst jajnikowych, cyst prostaty ) oraz badanie RTG klatki piersiowej, co ma szczególne znaczenie w przypadku sterylizacji połączonej z usuwaniem guzów z listwy mlecznej ( guzowate zmiany na listwie mlecznej mają bardzo często podłoże nowotworowe, co może skutkować pojawieniem się zmian przerzutowch w obrębie klatki piersiowej ).
Wszystkie badania dodatkowe wykonujemy na miejscu w naszym gabinecie, najlepiej po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Po zabiegu sterylizacji i kastracji przechodzimy na odpowiednią dietę dla suk,kotek sterylizowanych i psów,kocurów kastrowanych. W naszym gabinecie mamy do wyboru kilkanaście karm odpowiednio zbilansowanych i dostosowanych do metabolizmu zwierząt po sterylizacji. Dbając o dobry stan zdrowia naszych pupili pamiętajmy również o odpowiedniej ilości ruchu. Spacer z naszym psiakiem wpłynie korzystnie nie tylko na jego , ale i również na naszą kondycję.

Zalety sterylizacji / kastracji
- trwałe pozbawienie możliwości rozmnażania
- zmniejszenie ryzyka zachorowania na schorzenia układu rozrodczego oraz guzów na listwie mlecznej ( w przypadku wczesnych sterylizacji )
- zapobieganie bezdomności zwierząt
- ograniczenie znakowania terenu przez samce

Wady sterylizacji/kastracji
- ryzyko znieczulenia, powikłania pooperacyjne
- posterylizacyjne nietrzymanie moczu u suczek ras dużych
- zmniejszony metabolizm, ryzyko otyłości