Chip- czym to się je, o co w tym chodzi

porady  » Chip- czym to się je, o co w tym chodzi

W ostatnim czasie zdarzyło się nam  kilka przypadków , kiedy do naszego gabinetu trafiały znalezione zwierzaki , zachipowane jednak ich dane nie były wprowadzone do żadnej , ogólnodostępnej bazy danych . Czyli chip nie spełnił swojej głównej roli . 

Chcemy Wam trochę przybliżyć o co chodzi z chipowaniem i jak to zrobić, żeby miało to sens .

Czym jest chip- to maleńki nośnik danych, zawierający zakodowany indywidualny numer przypisany do konkretnego zwierzęcia . Wszczepia się go pod skórę po lewej stronie szyi , sam zabieg nie trwa dłużej niż zwykły zastrzyk i nie jest dla zwierzaka bardziej bolesny, choć igła czasem przeraża opiekunów 😉

Jeśli chipujecie zwierzaka w naszym gabinecie , ZAWSZE bezwzględnie , w cenie chipa  , numer wprowadzamy do najbardziej znanej Międzynarodowej Bazy Zwierząt Oznakowanych Safe – Animal .Pamiętajcie tylko wtedy chip ma sens gdy jest wpisany do bazy . 

Co jeśli zachipowaliście zwierzaka poza naszym gabinetem – warto sprawdzić , czy numer chipa wprowadzony jest do bazy , jeśli nie, należy go wprowadzić do bazy samodzielnie , z czym związane są koszty ok. 30 – 40 zł . Możecie również wprowadzić numer oznakowania do innych dostępnych baz, jednak Safe – Animals obecnie jest najpopularniejszą , najbardziej znaną i najczęściej przeszukiwaną bazą .

Jak to działa – wprowadzając pod skórę zwierzęcia chip znakujemy go, jak już pisaliśmy, indywidualnym numerem . Jest on możliwy do odczytania przy użyciu specjalnego czytnika, oczywiście dostępnego w naszym gabinecie . 

Taki indywidualny numer zawiera zakodowane dane właściciela ( podczas rejestracji , sugerujemy aby co najmniej numer telefonu opiekuna był dostępny jako publiczny, a w przypadku zmiany numeru telefonu dane w bazie uaktualnione ) .

Jak już mamy odczytany numer , wchodzimy na stronę Safe – Animal (https://www.safe-animal.eu) i wpisujemy odczytany numer do wyszukiwarki , po kilku sekundach pojawiają się dane , po których możemy powiadomić opiekunów .

Chipy , których używamy, w zestawie posiadają również zawieszkę do obroży z naniesionym kodem QR . Kod ten umożliwia odczytanie danych opiekuna , bez konieczności używania czytnika .

Wystarczy zeskanować kod smartfonem i zostajemy przeniesieni na stronę bazy z widocznymi danymi . Proste , prawda ?

 

Odpowiednie oznakowanie pupila zwiększa szansę na jego szybki powrót do domu w razie niespodziewanych wypadków lub ucieczki .

Pozwala również na szybką identyfikację zwierzaka , w przypadku np. kradzieży co w ostatnim czasie zdarza się niestety stosunkowo często . Prócz zachipowania zwierzęcia warto przypiąć mu do obroży i / lub szelek zawieszkę informującą o chipie , identyfikator z danymi ułatwiającymi powrót do domu ( imię psa / kota , nr telefonu opiekuna ) .

Również podczas szczepienia przeciwko wściekliźnie w naszym gabinecie , otrzymujecie od nas w cenie szczepienia , lisetkę z indywidualnym numerem , który wpisujemy do naszej bazy pacjentów . Na lisetce podany jest numer telefonu do naszego gabinetu , w przypadku znalezienia zwierzaka z taką lisetką wystarczy do nas zadzwonić, a w krótkim czasie jesteśmy w stanie powiadomić o uciekinierze jego opiekuna . Ponadto właściciel , może sam wprowadzić numer lisetki do bazy Safe – Animal .

Dobrze oznakowany zwierzak ma szansę szybko do Was wrócić, gdy zdarzy się mu bez kontroli znaleźć poza domem . Im więcej sposobów oznakowania tym łatwiejsze jest dotarcie do Was w przypadku znalezienia zguby .